Now Reading
Evde Siyah Zeytin Nasıl Kurulur? 

Evde Siyah Zeytin Nasıl Kurulur? 

Evde Siyah Zeytin Kurmanın Püf Noktaları

Zeytin, hem sağlıklı bir besindir hem de lezzetiyle sofraların vazgeçilmezidir. Marketlerde hem açık hem de kapalı paketlerde satın alabileceğiniz zeytini evde kurmayı denediniz mi? Zeytin kurarken nelere dikkat edilmeli, zeytin nasıl kurulur, zeytin kurmanın püf noktaları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Evde Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

  1. Evde zeytin salamura edilerek kurulur. Dallarından toplanmış olgun siyah zeytin öncelikle bol soğuk suyla yıkanmalıdır. Yıkama işlemi sırasında ezilmiş ve yumuşamış olan zeytinleri mutlaka ayırın. Taze ve sert zeytin tanelerini derin ve su dolu bir kapta 10 dakika kadar bekletin ve süzün. Daha sonra iyice kurulayın.
  2. Eğer ki zeytinler evinize dallarıyla getirildiyse ayıklamalısınız. Unutmayın, zeytinler dallarından koparıldığında okside olurlar, bu nedenle onları hemen soğuk suyla buluşturmalı ve kurma işlemine başlamalısınız.
  3. Kuruladığınız zeytinleri cam bir kavanoza doldurun. Doldururken çalkalama payı bırakmayı unutmayın ve ara ara kaya tuzu serpin. Biraz zeytin üstüne tuz sonra tekrar zeytin sonra tekrar tuz şeklinde. Böylece tuz tüm zeytinlere temas edecektir. 1 kilogram zeytin için toplam 2 yemek kaşığı granül (iri) kaya tuzu kullanılabilir.
  4. Zeytinlerinizi kurduktan sonra serin ve karanlık bir yerde olgunlaşmaya bırakın.
  5. Üç ay boyunca, günde en az bir kez kavanozu iyice çalkalayın. Bu şekilde Oleuropeinin parçalanması sonucu oluşan şekerler salamuraya geçerek bir yandan da fermantasyon başlayacaktır. Fermantasyon esnasında oluşabilecek gaz basınç yapacağından, patlama veya kapak atma riskine karşı kavanozun kapağını arada bir açarak havasını alın.
  6. Olgunlaşma süresi dolduktan sonra hemen kullanmayacaksanız, zeytinleri kendi acı suyunda öylece saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman içinden tüketeceğiniz kadar zeytini alıp yıkayın, damak tadınıza göre tuz oranını kontrol edin. Tuzu çok geldiyse üzerine klorsuz su ilave edip bir gün boyunca suda bekletin.
  7. Tuzunu kendinize göre ayarladıktan sonra zeytinleri süzüp kurutun. Kuru bir kavanoza alıp ay çiçek yağı dökerek ağzı kapalı şekilde buzdolabında ya da serin bir yerde saklayın.

İşte doğal ve katkısız zeytin kurmak bu kadar kolay…  Afiyet olsun.

Ev Yapımı Zeytin Nasıl Saklanır?

Zeytinlerinizi ne şekilde kurarsanız kurun, tatlandırmadan uzun süre kendi suyunda saklayabilirsiniz. Bu sebeple zeytin kurma işlemi için granül kaya tuzu tercih edilir.

Zeytinlerin bir meyve olduğunu ve kolayca bozulabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle tüketime hazır zeytinler kış aylarında, serin bir odada karanlık bir yerde saklanabilir. Yaz aylarında mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Zeytinyağı buzdolabında kristalleşeceğinden, bundan rahatsız oluyorsanız zeytinlerinizi ayçiçek yağı içinde saklayabilir ve sofranıza getirmeden önce zevkinize göre baharatlarla lezzetlendirerek tüketebilirsiniz.

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Kadın Gezegeni - Tüm Hakları Saklıdır